Skip to main content

Počinje saradnja kompanije “DM” i Udruženja “Nova generacija” čiji je fokus menstrualno siromaštvo.

Udruženje “Nova generacija” i kompanija “DM” uspostavili su saradnju u okviru DM-ovog društveno odgovornog programa “Zajedno za bolje sutra”. Program ove godine stavlja fokus na menstrualno siromaštvo, očuvanje i unaprijeđenje menstrulanog zdravlja žena.

Nova generacija će sprovesti projekat po nazivom “Zajedno bez rizika, sa djevojčicama i djevojkama”

Zašto menstrualno siromaštvo?

Menstrualno siromaštvo je nevidljiv, ali itekako aktuelan problem velikog broja žena, posebno djevojaka i mladih žena u Bosni i Hercegovini.

Pod tim terminom podrazumijeva se širok spektar prepreka, od financijskih do političkih, koje mnogim djevojčicama, djevojkama i ženama onemogućavaju pristup osnovnim menstrualnim potrepštinama, poput uložaka, tampona i tableta protiv bolova.

Međutim, menstrualno siromaštvo uključuje i neznanje, stigmatizaciju i sram koje izaziva spomen riječi “menstruacija”, pokazujući koliko je ovaj problem duboko ukorijenjen u našem društvu.

Istraživanja o menstrualnom siromaštvu.

Kompanija dm drogerie markt sprovela je istraživanje za područje Srbije koje takođe ne daje ohrabrujuće rezultate:

Ukupno 74 posto žena navodi bolove u stomaku, grčeve, glavobolju i sl. kao najčešće fizičke tegobe tokom menstruacije. Kod gotovo istog broja žena, osjećaju nelagodnosti doprinosi i strah od gubitka krvi u javnosti (69%).

Za žene između 30 i 39 godina, ovo predstavlja još veći problem od fizičkog bola. Emocionalne tegobe se češće javljaju kod žena mlađih od 40 godina. Kako bi to spriječile, ispitanice se prvenstveno oslanjaju na lijekove, kao i na odmor i opuštanje. Iako stručnjaci često preporučuju sportske aktivnosti, svaka treća žena ih izbegava tokom menstrualnog perioda.

Takođe,

27 posto ispitanih žena izbjegava i društvene kontakte, a to se posebno odnosi na mlađe generacije. 

Više od polovine žena se izjasnilo da cijena igra važnu ulogu prilikom odlučivanja o kupovini – prije svega žene mlađe od 40 godina ističu ovaj aspekt.

Podaci na svjetskom nivou, ali važnije u susjednim državama Bosne i Hercegovine ne daju ohrabrujuće podatke. Ovo navodi na zaključak da u Bosni i Hercegovini situacija nije značajno bolja kada je u pitanju menstrualno siromaštvo.

Zbog svega jasno je da je neophodno rješavanje poteškoća sa kojima se djevojčice i djevojke susreću na mjesečnom nivou.

Kako projekat smanjuje menstrualno siromaštvo?

Opšti cilj projekta je pospješivanje znanja djevojčica i djevojaka iz ranjivih kategorija o menstruaciji i menstrualnom zdravlju, te smanjivanje menstrualnog siromaštva iste grupe. Uporedo će se raditi na podizanju svijesti u javnosti o menstrualnom zdravlju.

Kako menstrualno siromaštvo uključuje neznanje, stigmatizaciju i sram koje izaziva spomen riječi “menstruacija”, povrh nemogućnosti žena da obezbijede osnovne menstrualne potrepštine bilo je jasno da projekat treba biti usmjeren na sva tri aspekta ovog problema.

Aktivnosti projekta:

Edukativni ciklus radionica za djevojčice i djevojke u Dnevnom centru i u Romskoj zajednici u Banjaluci

U periodu trajanja projekta biće kreirano i sprovedeno ukupno 6 radonica. Radionice su organizovane kao smislene zasebne cjeline. Cilj je da se djevojčice i djevojke edukuju i poduče samom menstrualnom zdravlju, menstrualnom ciklusu, poteškoćama koje su očekivane za vrijeme menstruacije ali i koje nisu, menopauzi i ostalom.

Veliki značaj radionica jeste što će se i korisnicama ostaviti prostora za sva pitanja, nedoumice ali i strahove koje vezuju za menstruaciju. Ukupno će biti održano 12 radionica, što znači da će se set od 6 radionica raditi dva puta. Planirano je organizovanje radionica jednom mjesečno u Dnevnom centru za djecu sa djevojčicama i djevojkama, a te jednom mjesečno u Romskoj zajednici. Za svaku radionicu biće kreirani i pred i post testovi, kako bi se mogao pratiti sam napredak grupa.

Edukativne objave na društvenim mrežama Udruženja

Za vrijeme trajanja projekta planirano je kreiranje te objavljivanje 6 edukativnih objava na društvenim mrežama. Edukativne objave će imati za cilj da se djevojčicama i djevojkama približe pojmovi koji se odnose na menstrualno zdravlje. Cilj je destigmatizacija pominjanja menstruacije, menstrualnih poteškoća i menstrualnog zdravlja u javnom prostoru.

Objave na društvenim mrežama biće postavljane jednom mjesečno.

Podjela paketa menstrualnih potrepština djevojčicama i djevojkama u Dnevnom centru i u Romskoj zajednici u Banjaluci

Kako je trajanje projekta određeno na 7 mjeseci, a menstrualni ciklus je mjesečni, planirano je obezbjeđivanje paketa menstrualnih potrepština za 25 djevojčica i djevojaka na mjesečnom nivou.

Za navedeni period ukupan broj paketa bi iznosio 175, ali bi bio raspoređen u mjesečnim intervalima. Paketi bi bili obezbijeđeni iz prodajnog asortimana samog donatora.

Direktna pomoć kroz donaciju paketa omogućiće da djevojčice i djevojke određeni period ne osjećaju anksioznost i nesigurnost oko obezbjeđivanja osnovnih menstrualnih potrepština. Ovo će omogućiti da kroz taj vremenski period usvoje znanja o menstrualnom zdravlju.

Nova znanja će dovesti do toga da u budućnosti djevojčice i djevojke donose adekvatne odluke o svom menstrualnom zdravlju. Želimo da ne osjećaju stid da zatraže pomoć oko iste ukoliko im je potrebna.

Kako bi i okolina otvorenija da pruži pomoć kroz objave će se uticati na smanjenje stigme o menstruaciji. Na ovaj način ostvariće se napredak u generalnom smanjenju problema menstrualnog siromaštva, bar na lokalnom nivou.

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Leave a Reply