Imajući u vidu sve veće potrebe djece i mladih za intezivnijom podrškom u oblasti mentalnog zdravlja, početkom 2023. godine, Udruženje Nova generacija je pokrenulo Savjetovalište za djecu i mlade.
Savjetovalište za djecu i mlade
Šta je Savjetovalište?
Savjetovalište je sigurno mjesto gdje se profesionalnim i stručnim metodama pruža pomoć djeci, porodicama i pojedincima u rješavanju svakodnevnih životnih problema i teškoća, a radi jasnijeg uvida u same probleme i pronalaženja kvalitetnih osnova za njihovo samostalno rješavanje u budućnosti.
U direktnom radu, ono predstavlja mjesto gdje se omogućava psihosocijalna podrška, te grupni i individualni savjetodavni i psihoterapsijski rad.
Osnovni principi na kojima se temelji rad Savjetovališta su:
- Princip dobrovoljnosti – djeca, porodice ili pojedinci potpuno dobrovoljno koriste uslugu Savjetovališta, te su slobodni da dobrovoljno prestanu koristiti uslugu;
- Princip povjerenja – kompletan rad u Savjetovalištu se bazira na povjerenju koje se uspostavlja između djece, porodica i pojedinaca sa savjetnicima koji predstavljaju stručno osoblje obučeno za radu u Savjetovalištu.
- Princip participacije – djeci, porodicama i pojedincima su stvoreni uslovi pri kojima mogu da izraze svoje mišljenje i da se njihovo mišljenje uzme u obzir u svim stvarima i aktivnostima koje ih se neposredno tiču.
U sigurnom okruženju Savjetovališta, djeci, porodicama ili pojedincima pruža se niz usluga koje olakšavaju nošenje sa psihološkim posljedicama sa kojim se susreću, te koje podstiču usvajanje novih vještina koje mogu da primjene u svom svakodnevnom životu, a koje se odnose na razumijevanje i regulaciju emocija i stres, unaprijeđenje socioemocionalnih kompetencija, vještina roditeljstva i sl. Cilj pružanja ovih usluga jeste očuvanje mentalnog zdravlja i funkcionalnosti pojednica i porodice, te prevencija nastanka traume, retraumatizacije i sekundarne traumatizacije kod osoba u stanju socijalne potrebe.
Nadalje, u Savjetovalištu se savjetodavnim, podržavajućim i edukativnim pristupom radi na prevazilaženju traumatskih i/ili visoko stresnih životnih iskustava djece, porodica ili pojedinaca, kao i na osnaživanju da oni postanu aktivni subjekti u kreiranju kvaliteta svog života.
Ko su korisnici Savjetovališta?
Korisnici usluga Savjetovališta su djeca, porodice ili pojedinci (djeca i odrasli) čiji je život značajno izmjenjen usljed različitih nepovoljnih iskustava, te im je potrebna psihosocijalna podrška, individualni ili grupni savjetodavni i psihoterapijski rad i to:
- djeca i mladi čiji je život ometen porodičnim prilikama
- djeca koja su korisnici usluge dnevnog zbrinjavanja na području grada Banja Luka
- djeca i mladi koji su žrtve svih oblika nasilja
- djeca i mlade osobe izložene socijalno rizičnom ponašanju
- roditelji djece za koje stručni tim Savjetvališta procjeni da je neophodno da se uključe u proces savjetovanja
- porodice ili članovi porodica kojima je potrebna podrška iz okvira rada i djelovanja Savjetovališta
- porodice ili članovi porodice u povećanom riziku od nastanka mentalnih poremećaja, nasilja u porodici, bolesti zavisnosti i zanemarivanja
- odrasle osobe kojima je potrebna podrška u cilju zaštite mentalnog zdravlja