Proširenje postojeće saradnje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske
Učenici Srednje škole unutrašnjih poslova posjetili su prostorije Udruženja “Nova generacija”. Povod za ovu posjetu bila je želja nastavnog i stručnog kadra škole da učenike upozna sa radom različitih udruženja u Banjoj Luci.
Direktor udruženja Nova generacija, Saša Risojević navodi:
“Posjeta učenika našem udruženju predstavlja proširenje već postojeće i veoma kvalitetne saradnje koje naše udruženje ima sa Ministarstvom unutrašnjih poslova. Naime, naše udruženje ima potpisan memorandum sa MUP-RS koji se odnosi na zaštitu djece u digitalnom okruženju. Naši savjetnici na Savjetodavnoj liniji “Plavi telefon” skoro svakodnevno sarađuju i komunicaraju sa predstavnicima MUP-a iz cijele Republike Srpske”.
Tokom posjete učenici su imali priliku da se druže sa korisnicima usluga Dnevnog centra za djecu u riziku. Ovakve aktivnosti imaju za cilj da doprinesu izgradnji povjerenja između djece i policije. Pored toga, djeca su se u prijateljskoj atmosferi dataljnije upoznala sa poslovima kojim se policija bavi.
Dodatno, učenici su se upoznali i sa uslugom Savjetovališta za djecu i mlade. Savjetovalište pruža usluge savjetovanja i psihoterapije za djecu koja su žrtve nasilja i zanemarivanja. Tokom posjete učenici su dobili više informacija o tome sa kojim problemima se djeca javljaju u savjetovalite, te kako izloženost nasilju i traumatska iskustva utiču na mentalno zdravlje kod djece.
Posebnu pažnju su učenici posvetili Savjetodavnoj liniji “Plavi telefon”, usluzi koja je dominantno namjenjena za prijavu nasilja nad djecom i koja je dostupna na teritoriji cijele Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. U razgovoru sa našim savjetnicima, učenicima je predstavljen način rada Plavog telefona kao i aplikacija za anonimno dopisivanje. Putem ove aplikacije djeca mogu da dobiju podšku i prijave nasilje. Dodatno je pojašnjen i način komunikacije između Plavog telefona i predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova, procedure razmjene informacija, te na koji način se pristupa pružanju podrše djeci koja trpe nasilje.
Dogovoren plan za nastavak saradnje
Kao jedna od inicijativa koja je nastala tokom posjete, je prijedlog djece iz Dnenvog centra i učenika da se organizuju redovna mjesečna druženja tokom kojih će učenici dolaziti u Dnevni centar i provoditi kvalitetno vrijeme sa djecom. Pored toga diskutovalo se o mogućnostima da djeca koja koriste naše usluge posjete Centar za obuku Ministarstva unutrašnjih poslova. Upravo ovakve aktivnosti mogu značajno uticati na stvaranje sigurnijeg okruženja za djecu i jačanje povjerenja prema institucijama.