Sa idejom kreiranja sveoubuhvatnijeg sistema podrške za djecu u cijeloj Bosni i Hercegovini, Udruženje “Nova generacija” je 2013. godine pokrenulo besplatnu savjetodavnu liniju za djecu pod nazivom „Plavi telefon“.
Plavi telefon
Savjetodavna linija za djecu i mlade
Zašto savjetodavna linija za djecu?
Sa idejom kreiranja sveoubuhvatnijeg sistema podrške za djecu u cijeloj Bosni i Hercegovini, Udruženje “Nova generacija” je 2013. godine pokrenulo besplatnu savjetodavnu liniju za djecu pod nazivom „Plavi telefon“.
Razlog pokretanja usluge je što, u to vrijeme, nije postojala savjetodavna linija preko koje su djeca i porodice mogle dobiti podršku u vidu konsultacija, savjetovanja kao i informacija o mogućnostima ostvarivanja prava iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite. Pored toga, veliki broj djece širom BIH, a naročito u manje razvijenim opštinama, nije imao pristupačne načine i priliku za dobijanje podrške i ostvarivanje kontakta sa uslugama socijalne i zdravstvene zaštite. Plavi telefon je upravo to omogućio putem besplatne i anonimne linije.
Usluga Plavog telefona je potpuno besplatna za pozive iz svih mreža u BIH, a djeca i mladi imaju priliku da nam se obrate putem telefona ili putem chat savjetovanja na našem sajtu www.plavitelefon.ba.
Putem Plavog telefona djeca i mladi mogu da dobiju podršku u vidu:
- mogućnosti za anonimnu prijavu nasilja i zlostavljanja djece
- Prijavu zloupotrebe djece na internetu i u digitalnom okruženju
- Prvu psihološku pomoć i podršku
- Savjetovanje u oblasti menatalnog zdravlja, porodičnih i vršnjačkih odnosa, seksulano reporoduktivnog zdrvlja, problema sa učenjem, problema i nasilja na internetu
- prevencije suicida kod djece i mladih
Kvalitet usluge Plavog telefona
Stručni tim Plavog telefona čine savjetnici, dipl psiholozi koji su edukovani ili su u procesu edukacije za različite psihterapijske pravce i tehnike. Pored formalnog obrazovanja, stručni tim se konstantno doedukuju u cilju pružanja što kvalitetnije podrške djeci.
Dodatno, kao garant kvaliteta je važno dodati da je Udruženje Nova generacija akreditovan pružalac usluga socijalne zaštite. Nadalje Udruženje i metodologija rada Plavog telefona zadovoljavaju visoke međunarodne standarde rada savjetodavnih linija za djecu. Punopravni smo članovi u Međunarodnoj mreži linija za pomoć djeci (CHI), koja okuplja preko 180 organizacija iz 143 države svijeta te imamo veoma razvijenu saradnju i razmjenu znanja i iskustva sa savjetodavnim linijama iz zemalja u okruženju.
Rezultati
Informativne kampanje
Put do povjerenja djece
Svojim promotivnim aktivnostima nastojimo da svako dijete zna za Plavi telefon kao sigurno mjesto gdje se može dobiti pomoć i podrška.
Zbog toga ostvarujemo saradnju sa osnovnim i srednjim školama u kojima predstavljamo rad Plavog telefona i edukujemo djecu i mlade o važnim temama.
Pored toga realizujemo brojne online kampanje putem kojih djeca i mladi mogu da se upoznaju sa radom ove usluge.
Kampanja “Niste sami!”
Jedan od osnovih razloga zašto dijete ili odrasla osoba ne traže pomoć je strah da će na taj način uništiti porodicu, da će neko biti kažnjen, otići u zatvor ili da će dijete na taj način povrijediti svoje roditelje. Strah od krivice i odgovornosti da smo nekoga povrijedili nas sprečava da tražimo podršku i zaštitu.
Cilj kampanje
Cilj kampanje “Niste sami” je bio da se umanji strah te da se djeci i odraslima približi način rada Plavog telefona.
Rezultati kampanje su
600 000 ljudi pregledalo videe, 2x više poziva prema liniji, 100+ osoba prijavilo sumnju na nasilje.
Šta djeca i mladi kažu o Plavom telefonu
“Prvi put u životu sam osjetila istinsku podršku iako je ovo online, al zaista nekako sam bar malkice zadovoljnija svojim životom, nekako ste mi promjenili pogled na život, lakše je kada imate osobu kojoj mozete REĆI SVE a da će vam POMOĆI u potpunosti, da neće to OKRENUTI protiv vas. Osjećam se sigurno, ne znam kojim riječima da objasnim to olakšanje kada sam Vas pustila da zakoračite u moj život, čudim se da nakon par sati razgovara možete toliko da utičete pozitivno i da preokrenete moju priču.”
Izjava 14-godišnje djevojčice nakon razgovora o mentalnom zdravlju
"Drago mi je da neko razumije šta imam da kažem jer me niko nikada nije razumjeo kao vi. I sada imam isti osjećaj koji sam imao kada sam vas prvi put kontaktirao a to je da sam shvaćen i prihvaćen. Hvala Vam na svemu. I želim da znate da ste zaista heroj!"
Izjava 17-godišnjeg dječaka koji se osjeća depresivno i ima suicidalne misli
"Hvaalaaa neizmjerno na podrscii, ne mogu vam opisati koliko mi je zapravo pomogla ova konverzacija Kada sam guglao jutros, bio sam bas rasut u glavi na 10000 strana, nisam znao ni gdje ni sta, i bilo mi je svega preko glave."
Izjava 16 – godišnjeg dječaka koji ima suicidalne misli zbog nasilja koje je doživljavao
"Lijepo je znati da ima netko tko radi na tome da razumije druge i daje prostor za ispisati emocije a pri tome u privatnosti odnosno znate kako je tesko povjerovati se nekom poznatom zbog straha i srama, u tom prilogu zaista od srca hvala."
Izjava 18 – godišnje djevojke koja se osjeća depresivno
"Hvala Vam puno na svemu. Razgovor sa Vama mi je pokazao da nije sve izgubljeno. Znam da me čeka dug i težak put borbe za pronalaskom smisla, ali sada, se osjećam osnaženo i spremno da potražim stručnu pomoć."
Izjava 19 – godišnji momak koji ima suicidalne misli i osjeća se depresivno