U vremenu kada je društvena odgovornost ključna za stvaranje boljeg okruženja za djecu i mlade, sve veći broj organizacija, kompanija i pojedinaca prepoznaje važnost zajedničkog djelovanja. Upravo iz tog razloga, konferencija MomentUM 2025 održana 8. februara u Banjaluci nije bila samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već i platforma za konkretne korake u podršci najosjetljivijim članovima društva.

Društveno odgovorna konferencija koja spaja stručnost i humanost
U organizaciji Psihološkog savjetovališta “Momentum” i coworking prostora “Smart Office”, konferencija MomentUM 2025 okupila je stručnjake, roditelje i profesionalce iz oblasti mentalnog zdravlja djece i mladih. No, ono što ovaj događaj čini posebnim jeste njegov humanitarni karakter – dio prikupljenih sredstava doniran je inicijativi Štit nove generacije, koja pruža podršku djeci u riziku i njihovim porodicama.

“Konferencijom smo željele poslati poruku da dok razgovaramo o
izazovima, moramo djelovati odmah – jer stvarna pomoć nije u riječima, već u djelima. Kroz ovu konferenciju i podršku „Štitu nove generacije“, želimo pokazati da je stvarna promjena moguća samo kada se ujedinimo i djelujemo zajedno jer samo tako možemo osigurati sigurnost, ljubav i podršku djeci koja im je najpotrebnija”, izjavile su Aleksandra Martinović i Jovana Gajić, organizatorke MomentUM 2025 konferencije.
Ključne teme konferencije

Kroz niz predavanja i diskusija, konferencija je obradila ključne teme vezane za mentalno zdravlje i razvoj djece, a sve s ciljem osnaživanja roditelja, nastavnika i stručnjaka u njihovoj ulozi. Poseban fokus stavljen je na:
✅ Razvoj dječijeg mozga – Stručnjaci iz NTC centra, Marina Ilić i Anica Jezdić, govorili su o ključnim faktorima koji utiču na kognitivni razvoj djece i kako roditelji mogu podržati ovaj proces kroz igru i interakciju.
✅ Porodična komunikacija i emocionalna povezanost – Porodični psihoterapeut Ivana Muškinja podijelila je savjete kako izgraditi otvorenu i podržavajuću komunikaciju unutar porodice.
✅ Emocionalna inteligencija kod djece – Profesorica Milica Drobac Pavićević naglasila je značaj razumijevanja i izražavanja emocija kod djece te kako ih roditelji mogu usmjeriti u tom procesu.
Učešće Nove generacije – balans između tradicionalnog i modernog roditeljstva
Jedan od najzanimljivijih dijelova konferencije bila je završna panel diskusija pod nazivom „Tradicionalno i/ili moderno roditeljstvo?“, na kojoj je učestvovao i direktor Udruženja “Nova generacija”, Saša Risojević.

Kroz otvoren razgovor sa ostalim panelistima, dotaknute su važne teme o odgajanju djece u savremenom društvu, o tome kako pronaći ravnotežu između granica i slobode, kako razumjeti potrebe djece u današnjem okruženju, ali i ulozi društvene odgovornosti u kreiranju sigurnog okruženja za svako dijete.
“Bilo je zadovoljsvo biti dio Momentum konferencije i u punoj sali Banskog dvora osjetiti koliko je našim sugrađanima roditeljstvo važno i koliko su spremni da se razvijaju i uče. Veoma smo zahvalni što je konferencija prepoznala važnost našeg rada i donacijama podržala naše napore te nam pomogli da nastavimo raditi u pravcu razvoja usluga koje pružamo za djecu”, izjavio je Saša Risojević, direktor udruženja Nova generacija.
Postanite dio promjene – podržite društvenu odgovornost
Ova konferencija je još jednom pokazala da društvena odgovornost nije samo koncept, već konkretna akcija koja može promijeniti živote djece i mladih. Posebno smo ponosni što je tokom nje predstavljena i naša inicijativa „Štit nove generacije“, koja ima za cilj pružanje podrške djeci i porodicama kroz različite usluge, uključujući Dnevni centar za djecu u riziku, Plavi telefon – besplatnu liniju za psihološko savjetovanje, te Savjetovalište za djecu i mlade.

Ako i vi želite biti dio ove priče,
Postanite Zaštitnik djece danas!
Vaša donacija kroz platformu Štit nove generacije može osigurati obrok, psihološku podršku ili hitnu intervenciju za dijete koje je u riziku. Pridružite nam se u misiji da nijedno dijete ne ostane bez pomoći!
👉 Posjetite Štit nove generacije i saznajte kako možete donirati.