Preskoči na glavni sadržaj

Nasilje – Tri pogrešna uvjerenja koja imamo.

Danas se mnogo govori o nasilju, ali su ipak, mnogi zbunjeni time šta je to zapravo nasilje. Kako bismo problem približili široj zajednici u narednim mjesecima postavićemo niz edukativnih tekstova na naše društvene mreže i sajt.

Za početak bavićemo se sa tri pogrešna uvjerenja o nasilju.

1. Osoba koja se ponaša nasilno samo želi da se našali sa drugom osobom.

djete koje trpi nasilje

Foto: Freepik

Nasilje nije isto što i šala!

Kada se osoba ponaša nasilno, ona svjesno i namjerno želi da na bilo koji način povrijedi drugu osobu ili joj nanese štetu. Vrlo često, u pozadini nasilnog ponašanja saznajemo da je osoba koja vrši nasilje i sama (bila) izložena nasilju i da druge povređuje iz straha da oni nju ne povrijede.

Važno je znati, povreda nije samo fizička!

Drugi mogu da nas povrijede i kada nam upućuju pogrdne nazive, ismijavaju nas ili odbacuju, kada nam prijete ili kada nam uskraćuju pravo na adekvatne uslove života.

2. Ne postoji velika razlika između osobe koja se ponaša nasilno i osobe nad kojom vrši nasilje.

Ni ovo uvjerenje nije tačno!

Osoba koja vrši nasilje je u nekom pogledu moćnija što joj „omogućava“ da se ponaša nasilno prema drugoj osobi.

Na primjer, može imati veći autoritet ili biti na višoj poziciji, u boljoj materijalnoj situaciji, imati veći krug prijatelja u odnosu na osobu koja doživljava nasilje. Zbog toga, oni biraju osobe koje su povučene, fizički slabije, nemaju mnogo prijatelja, imaju poteškoću u razvoju ili pripadaju manjini na drugi način.

Ne smijemo da zaboravimo, osoba koja doživljava nasilje ni na koji način ne može biti kriva za to što proživljava!

3. Doživljavanje nasilja ne ostavlja posljedice po osobu koja ga doživljava.

Mlada osoba koja trpi nasilje

Foto: Freepik

Nažalost, mnoge osobe zbog nasilja koje doživljavaju osjećanju anksioznost, usamljenost, stid, povlače se iz svakodnevnih aktivnosti, imaju problema sa ishranom i spavanjem i gube interes za kontakt sa drugima. U konačnici, doživljavanje nasilja može da dovode do toga da osoba sebe povređuje ili želi sebi oduzeti život, vrlo često i upotrebom oružja. Nasilje može da ostavi ozbiljne posljedice po osobu koja ga doživljava, a posebno one koje uključuju prijetnju ili samu upotrebu oružja!

Na kraju, adekvatnim reagovanjem, pomoć dobija i osoba koja doživljava nasilje i osoba koja ga vrši. Zbog toga je važno da govorimo o ovoj temi!

Prijavite nasilje!

U sklopu Udruženja “Nova generacija” djeluje Savjetodavna linija za djecu i mlade “Plavi telefon”. Na Plavom telefonu možete anonimno prijaviti nasilje, bilo da ste vi žrtva ili da znate da neko drgi trpi nasilje.

Naši savjetnici su tu da vas saslušaju i pruže pomoć i podršku. Možete nas nazvati na besplatan broj 0800 05 03 05 ili da nam pišete na aplikaciji za dopisivanje koja se nalazi na našem sajtu.

Tu smo za vas!


Ovaj tekst je nastao kao dio projekta kojeg je Udurženje Nova generacija započela od septembra 2024. godine u partnerstvu sa UNDP BiH

Projekat “Sigurno sutra” predstavlja strateški odgovor na hitnu potrebu za prevencijom nasilja i smanjenjem rizika povezanih s korištenjem oružja, s posebnim fokusom na marginalizirane kategorije društva koje su u posebnom riziku od nasilja. Cilj projekta je izgradnja sigurnijeg društva kroz povećanje svijesti, znanja i osnaživanje zajednice u prevenciji nasilja, sa posebnim fokusom na prevencija upotrebe oružja i smanjenjenje ilegalnog oružja u posjedu građana.

*Ovaj projekat je podržan od strane Razvojnog programa Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH) kroz projekat “Unapređenje kapaciteta agencija za sprovođenje zakona u oblasti malog oružja i lakog naoružanja” (eng. Law Enforcement Agencies’ Development in Small Arms and Light Weapons Control – LEAD). Projekat se realizuje uz finansijsku podršku Savezne Republike Njemačke, Kraljevine Švedske, Kraljevine Nizozemske, Francuske Republike, Ujedinjenog Kraljevstva i Kraljevine Norveške, kao i uz opštu podršku Evropske unije, putem Multi-partnerskog povjerilačkog fonda Ujedinjenih nacija (MPTF) za implementaciju Mape puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lakim oružjem i pripadajućom municijom na Zapadnom Balkanu do 2024. godine.  Sadržaj projekta je isključiva odgovornost autora.

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Postani zaštitnik djece 

Ostavite odgovor