Program podrške porodica (PPP) od 2018. godine sprovodi se sa porodicama čija su djeca korisnici Dnevnog centra za djecu u riziku. Svrha programa je pomoć djeci koja u riziku da smanje ili eliminišu neprimjeren, (samo)ugrožavajući i rizičan način života, da prevaziđu svoje razvojne probleme i razviju prosocijalno ponašanje i stavove unutar porodičnog okruženja.
Program podrške porodicama
Ciljevi programa
Posebni ciljevi programa su usmjereni na sprečavanje i/ili smanjenje rizika od izdvajanja djeteta iz porodice kroz unapređenje porodičnih odnosa i komunikacije unutar porodice, roditeljskih vještina i vještina razrješavanja problema, promociju prosocijalnog ponašanja i povezivanje porodice sa resursima u lokalnoj zajednici:
- unapređenje roditeljskih vještina za odgovorno (pozitivno) roditeljstvo
- podizanje kapaciteta za efikasnije prevazilaženje životnih problema i suočavanja sa kriznim situacijama
- podizanje kapaciteta za efikasnije vaspitavanje i prevazilaženje problema u podizanju djece
- bolje prepoznavanje i zadovoljavanje potreba djeteta u skladu sa uzrastom i razvojnom fazom
- unapređenje porodičnih odnosa i porodične kohezivnosti
- osposobljavanje porodice/roditelja za izgradnju lične/neformalne mreže podrške
- osposobljavanje porodice/roditelja za ostvarivanje kontakta sa predstavnicima relevantnih sistema
- korišćenje usluga na lokalnom nivo
Najčešći problemi porodica koje su uključene u projekat su: kvalitet interakcije između roditelja i djece, nejasna komunikacija, prepoznavanje i regulisanje emocija, razumjevanje razvoja djeteta, sposobnost prevazilaženja stresa. Takođe, roditeljima su pruženi savjeti na koji način mogu ostvariti prava iz oblasti socijalne i dječije zaštite kao i pomoć prilikom pribavljanja ličnih dokumenata.
Rezultati programa
Od 2018. godine ukupan broj porodica koje su uključene u Program podrške porodici je 40 odnosno 160 članova. Sa porodicama su održavani sedmični sastanci te je u proteklom period održano 520 sastanaka sa porodicama.